Dags att valla om Idergard!

Thomas Idergard påstår i sin debattartikel i DN den 6 augusti att finansieringen av en skidtunnel i Botkyrka kommer att ske med skattemedel.

Idergard borde ha tagit reda på fakta först. I samtliga artiklar och interjuver samt i protokoll från Kommunstyrelsens möte så framgår det med all tydlighet att uppdraget handlar om att finna externa aktörer för finansieringen. Ur detta kan man utläsa att den ekologiska skidtunneln vid Lida friluftsgård, försörjd av en förnybar energikälla i form av vindkraft och utöver detta byggd utifrån ett hållbarhetsperspektiv, helt och hållet bygger på en affärsidé att erbjuda längdskidåkning året runt i stockholmsområdet. Projekt ska locka investerare till Botkyrka och kommer i sin färdiga form skapa arbetstillfällen, turistekonomiska effekter samt ge gestaltning åt Botkyrkas devis – Långt ifrån lagom.

Det känns trots allt tillfredsställande att fånga in Idergard så att han får fäste igen efter utflykten på ovallade skidor. Och i framtiden kommer han dessutom att kunna träna året runt, dock utan subventioner från Botkyrka kommun.

Varmt välkommen!

Krister Kalte
VD , Upplev Botkyrka AB